کابل آبگرد کوره‌های القایی

کابل‌‌هایآبگرد۱کوره‌های القایی

وظيفة کابل‌هاي آب‌گردکوره‌های القایی انتقال توان الکتريکي از منبع تغذيه به کویل کوره است. اين توان از طريق هادي‌هاي داخل کابل جاري شده و حرارت ايجادشده در نتيجة عبور جريان الکتريکي بسيار بالا، توسط جريان آب عبوري از داخل کانال کابل دفع مي‌گردد. باتوجه به تعداد زیاد تولیدکنندگان کوره‌های القایی در سطح جهان، طرح‌های موجود در کابل‌های آبگرد کوره‌های القایی، از تنوع زیادی برخوردار می‌باشند. تصویر زیر بخش‌های مختلف یک کابل‌آبگرد مورد استفاده در کوره‌القایی را نشان می‌دهد.

سرکابل۲

سرکابل‌هاي مورد استفاده در کابل‌هاي آب‌گرد کوره‌های القایی عمدتا به‌دو شکل می‌باشند: نوع شینه‌ای و نوع رزوه‌ای.

در نوع شینه‌ای سرکابل نهایتا بصورت یک کنتاکت صفحه‌ای بوده و توسط تعدادی پیچ و مهره به کنتاکت مقابل خود متصل می‌گردد. این نوع از سرکابل‌ها از تهیه و ماشین‌کاری مقاطع توپر مسی تهیه می‌گردند، هر چند در مواردی نیز برای هماهنگی با کابل‌های از قبل خریداری‌شده، با تهیه بخش‌های مختلف سرکابل به‌صورت چندتکه با جوشکاري قطعات ماشين‌کاري‌شده اقدام به ساخت سرکابل‌های جدید می‌شود ولیکن در حالت کلی این روش چندان مورد توصیه این شرکت نبوده و ساخت سرکابل‌ها بصورت یک‌تکه بعنوان روش اصلی قلمداد می‌گردد.

شایان ذکراست که گرید مس مورد استفاده در ساخت سرکابل‌های شینه‌ای از نوع ETP3 تحت استاندارد ASTM-C11000 می‌باشد.

 

 

عموماً براي جلوگيري از تغيير شکل بر اثر فشار و اکسيدشدن، توصیه می‌گردد سرکابل‌های تهیه‌شده قلع‌اندود شوند. قلع‌اندود کردن سرکابل‌ها علاوه بر مزایای مذکور موجب می‌گردد در سطح تماس دو بخش کنتاکت به‌یکدیگر خلل و فرج بسیار ریزی که بین دوسطح وجود دارد پُرشده و از بروز تخلیه‌های جزئی بین دو سطح و سیاه‌شدن آن‌ها جلوگیری گردد.

نوع دیگری از سرکابل‌های مورد استفاده در ساخت کابل‌های آب‌گرد کوره‌های القایی وجود دارد که چفت‌و بست آن‌ها از طریق رزوه بصورت اتصال مهره – ماسوره می‌باشد. این اتصالات از ترکیب و پرس قطعات ریزتر ماشین‌کاری‌شده عمدتا شامل برنج و مس تشکیل می‌شوند، که قسمت رزو‌دار آن که حامل جریان برق خواهد بود ترجیحا از جنس برنج انتخاب می‌گردد تا رزوه‌های آن در طول زمان در مدت زمان کوتاه دچار خوردگی فیزیکی نگردد.

معمولا قسمت رزوه‌دار روی کابل بشکل ماده و طرف دیگر از نوع نر می‌باشد.

پیچه‌های۴ داخلی کابل

برای کسب اطلاعات مشروح در خصوص پیچه‌های بکاررفته در ساختار کابل‌های آبگرد، به بخش کابل‌تابیده‌شده (پیچه) مسی مراجعه نمایید.

آبراهه

آبراهه‌ها به‌منظور ايجاد کانالي براي عبور آب از داخل کابل آب‌گرد به‌کار گرفته مي‌شوند تا در اثر گره‌خوردگي هادي‌هاي داخل کابل، جريان آب عبوري دچار گرفتگي نشود. آبراهه‌های بکاررفته در ساختار کابل‌های آبگرد کوره‌های القایی عمدتا بشکل فنر سرتاسری در طول کابل و عمدتا از جنس فولاد زنگ‌نزن غیرمغناطیسی گرید ۳۰۴ یا ۳۱۶ (در مواقعی که احتمال خوردگی ناشی از کیفیت آب بالا باشد)و گاه از جنس مس می‌باشد.

شیلنگ

برای کسب اطلاعات مشروح در خصوص شیلنگ‌های بکاررفته در ساخت کابل‌های آبگرد، به بخش شیلنگ فری‌کرین (شیلنگ آب‌وبرق) مراجعه نمایید.

حفاظت شیلنگ‌کابل از سوختگی

برای محافظت بیشتر شیلنگ و بالابردن حاشیه اطمینان عملکرد علاوه بر لایه بیرونی محافظی که بر روی آن وجود دارد، میتوان سطح خارجی شیلنگ را با استفاده از نوارهای عریض فایبرگلاس پوشاند. البته این مورد برای مواردی توصیه می‌شود که بهره‌برداری از کابل آبگرد در شرایط پرخطرتری صورت می‌گیر. لذا در شرایط بهره‌برداری عادی اعمال این شیوه حفاظتی چندان مورد توصیه نبوده و از اینرو در مراحل تولید شیلنگ بطور پیش‌فرض لایه دوم حفاظت بر روی شیلنگ پیچیده نمی‌شود.

1 – Water Cooled Cable (W.C.C)

2 – Terminal

3 – Electric Tough Pitch Copper

4 – Strands

مشتریان

نمایش همه